Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları

Üniversite Başarı Sıralamaları

Edip CANSEVER

Edip CANSEVER ( 1928-1986 ):

*        İlk şiiri 1944'te İstanbul dergisinde yayınlandı.

*        Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası, Kaynak dergilerinde çıkan ilk gençlik şiirlerini "İkindi Üstü" kitabında topladı.
*        1951'de "Nokta" dergisini çıkardı. Bu dergi genç şairlerle ve yazarlarla tanışmasını sağladı. İlk kitabından 7 yıl sonra yayınladığı "Dirlik Düzenlik" bu dönemin ürünüdür.
*        İlk eserlerinde toplumsal eleştiri için mizah aracını kullanan bir tutum görülür.
*        1957'de yayınlanan "Yerçekimli Karanfil" ile kendisine özgü bir şiir evreni kurdu. İkinci Yeni akımının özgün örneklerini verdi.
*        Yenilik, Pazar Postası, Yeni Dergi gibi dönemin sanat yayınlarında şiirsel canlılığı besleyen şairlerden biri oldu. Şirinde zamanla sevinç yerini bunalıma, toplumsal dengesizlikleri eleştirme kaygısı yerini yıkıcı bir umutsuzluğa bıraktı.
*        "Dize işlevini yitirdi" gerekçesiyle yeni arayışlara yöneldi. Şiirde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kullandı. "Nerde Antigone", "Tragedyalar", "Çağrılmayan Yakup" bu dönemin ürünleri.
*        Yine de İkinci Yeni içindeki bazı şairler gibi anlamsızlığı savunmadı. Kapalı, anlaşılması güç, yine de anlamdan ayrılmayan bir şiire yöneldi.

 Eserleri :

Şiir : İkindi Üstü , Dirlik Düzenlik , Yerçekimli Karanfil ,Umutsuzlar Parkı , Petrol  ,Kirli Ağustos ,Sevda ile Sevgi, Bezik Oynayan Kadınlar , İlkyaz Şikayetçileri …

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.