Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları

Üniversite Başarı Sıralamaları

Haldun Taner

Haldun Taner ( 1915-1986 )

a)       Edebiyata Yedigün,Yücel ve Yeni İstanbul gibi dergilerde yazdığı hikayelerle 1944’de başlamıştır.

b)       Orhan Kemal , Sait Faik Abasıyanık , Samim Kocagöz gibi sosyal gerçekçi hikayecilerin izinden giderek zaten çok iyi tanıdığı İstanbul halkını ince yergilere de yer vererek anlatmıştır. Edebiyatımızda kalıcı bir yer edinmesinin de sebebi budur.
c)        Toplumun değişik sınıf ve tabakalarından özenle seçilen hikaye ve oyun kahramanlarının mizaçlarına ayrı bir önem vermiş bu yönüyle edebiyatımızda kendine özgü, unutulmayan hikaye ve oyun kahramanları yaratmıştır.
d)       Eserlerinde çevre , zaman , toplumsal gerçekler ayrı bir yer tutmuş , kahramanlarını bu ölçütler içerisinde değerlendirmiştir.
e)        Bu yönüyle edebiyatımızda hikaye alanında Ömer Seyfettin’den sonra yetişen en önemli ustadır.
f)        Hikayeciliğinin yanı sıra gazete fıkracılığında da başarılı olmuştur.Tercüman gazetesinde yazdığı fıkralarını “Devekuşuna Mektuplar isimli kitapta toplamıştır.
g)       1954’ten sonra çalışmalarını tiyatroya yönlendirmiştir.Türk edebiyatının ilk epik tiyatrosu “Keşanlı Ali Destanı “ 1965’te yayınlanmış ve sahneye konulmuştur. ( 275 defa sahnelenmiştir.) Bu oyunu ; İbrahim Şinasi’nin Şair Evlenmesi , Ahmet Kutsi Tecer’in Köşebaşı isimli oyunlarından sonra tiyatro tarihi bakımından üçüncü önemli oyundur.
h)       Hikayelerinde içeriği kullanışı bakımından Sait Faik’e olaya önem verişi bakımından Ömer Seyfettin’e benzer.
i)         İstanbul’daki ırk tiplerini , Anadolu insanının şive taklitlerini başarıyla vermesi , hikayelerinde bulunan yergi ve mizah , ansiklopedik bilgi verme alışkanlığı bakımından Servet-i Fünûn Dönemi’nin bağımsız yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar’a benzer.
j)        Keşanlı Ali Destanı isimli oyunundaki bazı tekerlemeler, şive taklitleri, danslar ve şarkılar , günlük siyasi ve sosyal meselelerden beslenmiş nükteler bakımından üslûbu ortaoyunu geleneğine yakındır.ESERLERİ :
HİKAYELERİ : Yaşasın Demokrasi, Günün adamı, Şişhaneye Yağmur Yağıyor, On İkiye Bir Var , Ay Işığında Çalışkur, Sancho’nun Sabah Yürüyüşü                  


TİYATROLARI :Fazilet Eczanesi, Keşanlı Ali Destanı,Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım,Vatan Kurtaran Şaban

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.