Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları

Üniversite Başarı Sıralamaları

Memduh Şevket ESENDAL

Memduh Şevket ESENDAL(1889-1952 )

a)       Romancı ve hikâyeci ve tiyatro yazarıdır. Edebiyatımızın üç büyük hikayecisinden biridir. (Diğerleri: Ömer Seyfettin ve Sait Faik Abasıyanık )

b)       Romanlarında kendi deyimi ile “Topluma ayna tutmuştur”. Bu noktadan bakıldığında tam realisttir. Ama tutucu bir sosyal gerçekçi değildir.Bu yönüyle döneminin romancıları Orhan Kemal,Necati Cumalı isimlerden farklı bir anlayışı vardır.
c)        Hikâyelerinde gözlem gücü son derece güçlüdür.
d)       Toplum hayatındaki aksaklıklara değinmiştir. Ancak genelde okuyucunun kendisinin sonuca varabileceği tarzda yazılar yazmıştır.
e)        Dili temiz; anlatımı güçlüdür. Konuşma dilini kullanmıştır.Ömer Seyfettin ve Refik Halit’le başlayan sade dil anlayışının 1940’lardaki en önemli temsilcisidir.
f)        Hikâyelerinde Çehov tarzının temsilcisidir. Ancak Çehov gibi karamsar ve yerici bir tarzı benimsemek yerine gündelik hayatı yumuşatarak işlemeyi yeğlemiştir. Sait Faik’ten sonra Çehov tarzının Türk edebiyatındaki en başarılı ismidir.        
g)       Hikayelerinin en belirgin özelliği , kahramanlarının aramızdan herhangi biri gibi olmasıdır. ( Esnaf,köylü,ev kadını vb.)
h)       Eserlerinin konularını Türk aile hayatından,gelenek ve göreneklerinden almıştır. Yahya Kemal Beyatlı gibi milli kaynakların batı medeniyetinin getirdikleriyle uygun bir şekilde kaynaştırılması taraftarıdır. Bu açıdan bakıldığında yazarımız da bir “Neoklasik”tir.
i)         Hikayelerinde mesleki temsil anlayışını ( Sendika ) yeri geldikçe vurgulamayı unutmamıştır.
j)        Edebiyatımızda “Ayaşlı ve Kiracıları” isimli romanıyla tanınmıştır. Bu romanda başkent Ankara’da kuruluş yıllarının çeşitli konumlarda bulunan orta halli insanlarının hayatlarını işlemiştir. Bu romanla 1942’de CHP Roman Ödülü’nü kazanmıştır.

Romanları: Ayaşlı ve Kiracıları, Miras, Vassaf Bey ( Bu roman notlar halindedir. )                        

Hikâyeleri: Hikâyeler,Otlakçı, Hava Parası, Mendil Altında, Temiz Sevgiler,İhtiyar Çilingir ,Gödeli Mehmet,Kelepir, Güllüce Bağları Yolunda

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.