Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları

Üniversite Başarı Sıralamaları

Buket Uzuner

Buket Uzuner 1955- …)

ü  Biyoloji ve Çevre Bilimi eğitimi alan Uzuner, Türkiye' de Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ' de, ayrıca Norveç, ABD ve Finlandiya'daki üniversitelerde çalışmalarda bulundu.

ü  Kitapları 1992'den bu yana Türkiye'de Ulusal En İyi Satış listelerinde yer almaktadır ve sekiz ayrı dilde yayımlanmıştır. Balık İzlerinin Sesi romanı ile 1993 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü' ne lâyık görülen Uzuner, Kumral Ada Mavi Tuna romanı ile 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Yılın Romanı ödülünü aldı.
ü  Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanı, Mediterranean Waltz adı ile Yunanistan, İsrail, Romanya ve Kore'de, Ada d'Amber adıyla İtalya, Ambar Ada adıyla İspanya'da yayımlandı.
ü  İstanbullular romanı ABD ve İspanya'da yayımlanmış olup , Bulgaristan, Macaristan ve Arnavutluk'ta yayına hazırlanmaktadır.
ü  Ayrıca İngiltere'de kısa öykülerden oluşan A Cup of Turkish Coffee adlı kitabı yayımlandı.
ü  Yazarın Uzun Beyaz Bulut-Gelibolu romanı da Yunanca yayımlanmıştır.
ü  Buket Uzuner'in 1980'lerde tek başına sırt çantalı seyahatleri sırasında yazdığı Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları 300.000'den fazla satarak Gezi Edebiyatı alanında Kadın Gezgin olgusuna dikkat çekmiştir. Daha sonra üç kıtada yaşadığı ve yaptığı seyahatleri Bir Siyah Saçlı kadının Gezi Notları ve New York Seyir Defteri kitaplarını yazmıştır.
ESERLERİ:
Hikâye:Benim Adım Mayıs ,Ayın En Çıplak Günü ,Güneş Yiyen Çingene ,Karayel Hüznü ,Şairler Şehri ,Şiirin Kız kardeşi Öykü ,Yolda, Kumral Ada Mavi Tuna ,İstanbullular, Gallipoli ,Bir Yılbaşı Hikayesi

Roman:İki Yeşil Susamuru, Balık İzlerinin Sesi -Yunus Nadi Roman Ödülü ,Kumral Ada Mavi Tuna-İ.Ü. İletişim Fakültesi Ödülü ,Uzun Beyaz Bulut - Gelibolu ,İstanbullular ,Su- Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları


Gezi:Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları ,New York Seyir Defteri 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.