Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları

Üniversite Başarı Sıralamaları

Emine Işınsu

Emine Işınsu(1938- …)
v  Gazete köşe yazarlığı, dergi editörlüğü ve yayıncılığı yapan, ödüllü oyunları bulunan yazar, en çok romancılığıyla tanınmıştır.

v  Cumhuriyet döneminin tanınmış şair ve yazarı Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna’nın kızıdır.
v  Annesinden dolaylı sürekli edebiyattan söz edilen, şiir okunan bir çevrede, babasının görevlerinden ötürü de Sarıkamış, Urfa, Karaman gibi yurdun çeşitli yerlerinde ve her birinde birkaç yıl yaşayarak büyüdü.
v  İlk eseri 17 yaşında iken basılan şiir kitabı İki Nokta’dır.
v  1963’de ödül kazanan Küçük Dünya’dan sonra yoğun şekilde romana yöneldi.
v  Roman yazmanın dışında 1970’lerin önemli fikir ve sanat süreli yayınlarından Töre Dergisi’ni 1971- 1981 yılları arasında çıkardı.
v  Işınsu’nun romanlarında mekân tasvirlerinden çok insan psikolojisi öne çıkar.
v  Roman konuları arasında kadının tutsaklığı, Türklerin tutsaklığı (Bulgaristan, Kerkük, Batı Trakya), Türkiye’nin sancıları öne çıkar.
v  Son dönem eserlerinde Türk tasavvufunun zirveleri Yunus Emre, Niyazi Mısri, Hacı Bayram Veli ve Hacı Bektaş Veli’nin hayatları ele alınmıştır.
Eserleri:
Roman:• Küçük Dünya ,Azap Toprakları , Ak Topraklar ,Tutsak , Sancı ,Çiçekler Büyür ,Cambaz, Kaf Dağı’nın Ardında ,Alpaslan, Atlı Karınca ,Nisan Yağmuru , Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri ,Bukağı , Hacı Bayram

Oyunlar: Bir Yürek Satıldı ,Bir Milyon İğne , Adsız Kahramanlar 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.