Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları

Üniversite Başarı Sıralamaları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları 2016-2017 Sayfa:12

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları 2016-2017 Sayfa:12

Atatürk’ün Askerlik Hayatı

Aşağıdaki harita üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar geçen sürede katıldığı belli başlı savaşların yerleri ve tarihleri belirtilmiştir. Her savaşla ilgili bölüme Mustafa Kemal’in o savaşta kazandığı başarıları yazınız.


Çanakkale (1915)

Atatürk, 19. tümen komutanı olarak Çanakkale kara savaşlarında düşmanın boğazı geçmesini ve İstanbul'a girmesini engellemiştir. Arıburnu ve Conkbayırında gösterdiği kahramanlıklarının yanında Anafartalar Kahramanı olarak ünlenmiş ve dünya kamuoyun tarafından tanınmaya başlamıştır.

Doğu Cephesi (1916) .......................................................................
Atatürk, I. Dünya Savaşı'nın Kafkaysa cephesine sonradan katılmıştır. Rusların ilerlemesiyle doğu cephesine gelmiştir. 5. ve 8. tümenleri yeniden düzenleyerek Muş ve Bitlis'in geri alınmasını sağlamıştır.

Trablusgarp (1911) .......................................................................
İtalya'nın işgalinden sonra Mustafa Kemal ve yanındaki komutanlar gizlice Trablusgarp'a gelmişlerdir. Derne ve Tobruk'ta başarılı mücadeleler yapmışlardır. Mustafa Kemal komutan olarak ilk askeri başarısını Trablusgarp Savaşı'nda kazandı. Ayrıca Mustafa Kemal'in katıldığı ilk savaştır.

Suriye (1918) .......................................................................
Mustafa Kemal, Suriye cephesindeki Yıldırım Orduları Grup Komutanlığına bağlı 7. Ordu Komutanlığına atanmıştır. Alman komutanlarla yaşanan anlaşmazlıklara rağmen orduyu Halep'e çektikten sonra İngiliz ilerlemesini durdurmuş ve düşmanın Anadolu'ya yaklaşmasını engellemiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.